آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / مجله سرگرمی / دنیای ضرب المثل

بایگانی دسته بندی ها : دنیای ضرب المثل

اشتراک به خبردهی

دنیای ضرب المثل | دنیای ضرب المثل ایرانی | دنیای ضرب المثل خارجی

ضرب المثل شق القمر کرد | دنیای ضرب المثل

ضرب المثل شق القمر کرد مجموعه: دنیای ضرب المثل هر گاه از شخصی عمل خارق العاده ای و غیر قابل تصور سر بزند از آن به شق القمر تمثیل کرده می گویند : واقع شق القمر کرده است. یکی از مهمترین معجزات پیغمبر شق القمر است که روایت می کنند عده ای از مشرکان قریش مجتمعا خدمت پیغمبر رسیدند و ... بیشتر بخوانید »

ضرب المثل کلاهش پشم ندارد

ضرب المثل کلاهش پشم ندارد سایت سرگرمی تفریحی شنقل (www.Shenghel.ir )  : معنی ضرب المثل کلاهش پشم ندارد: از او نباید ترسید، مهابتی ندارد، دلیلی وجود ندارد که از او هراس داشته باشیم. ایران صاحب منصبان نظامی ‌به تقلید از نظامیان روس که کلاه پشمی در زمان قدیم، نه چندان دور، در ایران صاحب منصبان نظامی ‌به تقلید از نظامیان روس ... بیشتر بخوانید »

ضرب المثل گدا به گدا رحمت به خدا beggar saying god

ضرب المثل گدا به گدا رحمت به خدا  proverb beggar saying god سایت سرگرمی تفریحی شنقل (www.Shenghel.ir ) مجموعه دنیای ضرب المثل : ضرب المثل گدا به گدا رحمت به خدا می گویند شخصی از راهی می گذشت دید دو نفر گدا بر سر یک کوچه جلو دروازه خانه ای با یکدیگر گفتگو دارندو نزدیک است بینشان دعوا شود. ضرب ... بیشتر بخوانید »

ریگ به کفش داشتن

ریگ به کفش داشتن این ضرب المثل یعنی فرد غیرقابل اطمینان است و مکر و حیله ای در سر دارد. ریشه آن برمی گردد به اینکه در قدیم یکی از جاها برای پنهان کردن سلاح برای مواقع دفاع از خود و حمله به دشمن ساقه کفش بود. در ساقه پوتین یا چکمه شمشیر و خنجر و سنگ و ریگ می ... بیشتر بخوانید »

عجب سرگذشتی داشتی کل علی؟

عجب سر گذشتی داشتی کل علی؟ مجموعه: دنیای ضرب المثل چون یک نفر به دقت تمام برای دیگری حرف بزند اما آخر کار ببیند که حرفش در او اثر نکرده، این مثل را به زبان می‌آورد. یک بابایی مستطیع شده بود و به مکه رفته بود و برگشته بود و شده بود حاجی و همه به او می‌گفتند: حاجلی (حاج ... بیشتر بخوانید »

بلبلی که خوراکش زردآلو هلندر باشه بهتر این نموخونه

بلبلی که خوراکش زردآلو هلندر باشه بهتر این نموخونه مجموعه: دنیای ضرب المثل سایت سرگرمی ( www.shenghel.ir ) : بلبلی که خوراکش زردآلو هلندر باشه بهتر این نموخونه هنگامی که کارفرما به کارگرش مزدی ناچیز بدهد و از او مؤاخذه کند که چرا خوب کار نکرده‌ای یا وقتی که ارباب به نوکر خود پرخاش کند که فلان دستور مرا چرا ... بیشتر بخوانید »

آبشان از یک جوی نمی رود

آبشان از یک جوی نمی رود مجموعه: دنیای ضرب المثل آبشان از یک جوی نمی رود هر گاه بین دو یا چند نفر در امری از امور توافق و سازگاری وجود نداشته باشد، به عبارت بالا استناد و استشهاد می کنند. در این عبارت مثلی به جای نمی رود گاهی فعل نمی گذرد هم به کار می رود، که در ... بیشتر بخوانید »